Samouczek kaligrafii, czyli nauka pięknego pisania italiką

W tym samouczku kaligrafii, postaramy się przedstawić informacje pomocne dla osób chcących zacząć przygodę z nauką kaligrafowania. Samouczek powstał w oparciu o książki, materiały z Internetu ale głównie na podstawie własnych doświadczeń z początkami w dziedzinie kaligrafii. Opanowanie materiału ze wszystkich lekcji pozwoli na kaligrafowanie pięknym krojem jakim jest italika. Natomiast lekcje początkowe dadzą solidne podstawy do nauki innych krojów kaligraficznych.

W samouczku występują lekcje, gdzie pisanie liter można zobaczyć na interaktywnej animacji. Są tam zademonstrowane wszystkie litery alfabetu łacińskiego, zarówno w formie minuskuł jak i majuskuł. Taka forma prezentacji pozwoli na naukę poszczególnych liter i pociągnięć piórem we własnym tempie. Oraz umożliwi późniejszy powrót do znaków, które sprawiały problemy.

Opracowanie i stworzenie materiałów do tego samouczka kaligrafii zajęło wiele czasu i pochłonęło dużo pracy. W związku z tym ostatnia lekcja, gdzie można pobrać specjalny arkusz do ćwiczeń udostępniona jest za opłatą. Podobny arkusz, jednak nie zawierający przykładowych liter, można wygenerować w naszej aplikacji Calidraw. Dostęp do innych treści jest otwarty.

Wszystkie treści zawarte w tym kursie zostały wydane nieodpłatnie w formie podręcznika przez „Fundację Pisania Piórem” – autor kaligrafia.info, nie pobrał z tego tytułu honorariów. Większość nakładu trafiła do wiejskich szkół podstawowych na terenie Polski.

Przyjemnej nauki i wytrwałości — Zespół kaligrafia.info

Spis Treści – Kurs „kaligrafia dla początkujących”, samouczek kaligrafii


Uwagi odnośnie samouczka, prosimy zgłaszać na stronie kontakt.

Aktualizacja (15.01.2017): W lekcjach, gdzie występują animacje pociągnięć piórem odeszliśmy od technologii flash. Nowe animacje wykonane zostały w sposób, który pozwala na ich wyświetlanie na urządzeniach mobilnych. (por. „Mobilna kaligrafia.info„).