Italika – duże litery (majuskuły)

Poniższa, siódma już lekcja kursu kaligrafii online to zbiór schematycznej sekwencji pociągnięć pióra w przypadku kaligrafowania italiką. Animacje obrazują duże litery italiki czyli jej majuskuły.

W tej lekcji podobnie jak we wcześniejszej, litery pogrupowane zostały według ich podobieństwa przy kaligrafowaniu.

Minuskuły liter „M W V N”

Przy ukośnych pociągnięciach w tej grupie liter, zwróćmy uwagę na utrzymanie kąta pióra. Taki sam kąt pióra da nam zróżnicowanie grubości ukośnych linii.

Minuskuły liter „O C D G Q”

Ta grupa liter bazuje na owalu. Możemy go utworzyć jednym lub dwoma pociągnięciami. Nie ma w tym wypadku lepszej i gorszej metody.

Minuskuły liter „T I L F E”

Wspólnym mianownikiem tej grupy liter jest ich pionowa laska.  W większości przypadków to od niej zaczynamy budowanie litery.

Minuskuły liter „B R P S J U”

Pierwsza grupa liter to te z brzuszkami. Bazowym kształtem jest tutaj litera „P”. Na jej podstawie z łatwością zbudujemy „B” oraz „R”. Druga grupa nie ma wspólnego mianownika. Litera „S” może początkowo przysporzyć pewnych trudności ze względu na specyficzne pociągnięcia łukami.

Minuskuły liter „H A K X Y Z”

Po opanowaniu wcześniejszych znaków, te dwie grupy liter nie powinny przysporzyć większych trudności. Nie mamy tutaj łuków oraz owali.

« Italika – małe literki (minuskuły)Italika – arkusze do ćwiczeń »


Spis treści