Ćwiczenia z piórem

Oswojenie się z piórem to bardzo istotna sprawa. W tym celu aby rozruszać dłoń najlepiej wykonać kilka prostych ćwiczeń. Ćwiczenia te mogą budzić skojarzenia z przedszkolem i rysowanymi tam szlaczkami, jednak niech Was to nie zwiedzie. Podobnie jak w przypadku rozciągania się przed biegiem tak i nasza ręka musi się nieco rozruszać. Przy wykonywaniu ćwiczeń należy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

  • kąt nachylenia pióra względem linii podstawowej (linia podstawowa)
  • siłę z jaką stalówka naciska na papier
  • powtarzalność rysowanych figur i kresek

Nachylenie pióra pod kątem 45 stopni

Nachylenie pióra pod kątem 30 stopni

W zależności od kroju pisma który w przyszłości będziecie kaligrafowali, różnić będzie się kąt nachylenia pióra względem linii podstawowej pisma a co za tym idzie – ustawienie dłoni. Dlatego ćwiczenie to warto powtórzyć dla różnych kątów. W manualnym opanowaniu pisania pod różnymi kątami bardzo przydają się arkusze z narysowanymi liniami pomocniczymi. Można je wykonać samemu za pomocą kątomierza i ołówka  lub pobrać ze strony i wydrukować.

Poniżej kilka przykładów wzorków, które pomogą w opanowaniu pióra.

Przykłady wzorków 30 stopni

Wzorki rysowane przy piórze pod kątem 30 stopni, różnią się nieco od tych pod kątem 45 stopni.

Przykłady wzorków 45 stopni.

Przy wykonywaniu ćwiczeń należy utrzymywać początkowy kąt nachylenia pióra. Jest to istotne z kilku powodów. Po pierwsze daje to spójny kształt literom, po drugie uczymy się w ten sposób zachowywać ten kąt w przyszłości. Oczywiście od tej zasady są pewne odstępstwa. Czasami niezbędne jest narysowanie kreski z piórem trzymanym pod innym kątem niż początkowo. Daje to dodatkowe możliwości w zakresie grubości rysowanych kresek.

W przypadku niektórych krojów pisma jak na przykład copperplate, aby uzyskać odpowiedni kąt nachylenia, dopuszcza się obrót kartki papieru.  W innych kolei, zabieg taki nie jest polecany.

« Akcesoria i materiały do kaligrafiiRozmiar, odstępy i proporcje »


Spis treści