Akcesoria i materiały do kaligrafii
papier – do początkowych ćwiczeń w zupełności wystarczy biurowy papier do drukarek. Przydatne mogą okazać się również specjalne arkusze z liniami pomocniczymi dostępne do pobrania na stronie lub arkusze stworzone za pomocą naszej aplikacji calidraw. W miarę rozwijania umiejętności zaopatrzyć należało by się w papier lepszej jakości. Przy wyborze papieru uwagę zwrócić należy na jego higroskopijność. Papier który zbyt mocno nasącza się atramentem tworzy poszarpane linie, co nie jest pożądanym zjawiskiem.
linijki – dobry zestaw linijek przyda się do rysowania linii pomocniczych. Bardzo przydatny jest także kątomierz lub taki metalowy kątownik uniwersalny.
ołówki i gumka – podobnie jak linijki niezbędne do rysowania linii pomocniczych.
stanowisko pracy – powinno składać się z wygodnego fotela, płaskiej i równej powierzchni biurka oraz oświetlenia. Jeśli używacie lampki biurkowej upewnijcie się, że stoi ona po stronie przeciwnej do ręki którą kaligrafujecie. Jest to konieczne ze względu na cień który będzie padać na papier. Do komfortowej pracy nieoceniona jest także deska kreślarska drewniana bądź z tworzywa sztucznego posiadająca dodatkowe prowadnice, choć nie jest wymagana znacząco przyspiesza proces rysowania linii pomocniczych. Jeśli zdecydujecie się na deskę kreślarską dobrze też żeby posiadała nastawny, regulowany kąt nachylenia.
pióro – jest ich bardzo wiele rodzajów. Na początek najlepiej zaopatrzyć się w pióro z obsadką z kilkoma rodzajami stalówek o różnej grubości. Takie zestawy do kaligrafii dla początkujących są w większości sklepów z artykułami dla plastyków. Znaleźć je można również w Internecie:
- Jeden z najtańszych zestawów obsadek i stalówek Huayue
- Zestaw Belle Vous zawierający kolorowe tusze
- Lub zestawy ze stalówkami w formie piór wiecznych: Kurtzy lub Mont Marte
Pamiętajcie, że wraz z niską ceną nie zawsze w parze idzie jakość, jednak od czegoś należy zacząć.
W miarę rozwoju umiejętności na pewno zajdzie potrzeba zaopatrzenia się w pióra lub stalówki lepszej jakości. Dobrym rozwiązaniem jest również pióro wieczne z zamocowaną na stałe stalówką, lub pióra typu parallel pen. Te polecamy szczególnie ze względu na małą awaryjność oraz to, że są one kompatybilne z wzornikami z ostatniej lekcji. Dość dobrze przetestowanym przez nas modelem jest Pilot Parallel Pen – 2.4 mm. Na potrzeby naszych ćwiczeń – im szersza stalówka tym lepiej.
Przy italice unikać należy stalówek typu redis (redisówka) z charakterystycznym okrągłym zakończeniem. Są one dobre do innych zastosowań. Stalówki (nie pióro wieczne!) przed pierwszym użyciem dobrze jest wymoczyć w bardzo gorącej wodzie (nie we wrzątku) z dodatkiem detergentu – w ten sposób usuniemy zanieczyszczenia z produkcji i tusz będzie się ich lepiej trzymać.
pióro ptasie – najlepiej gęsie i zacięte w sposób przedstawiony tutaj. Pisanie ptasim piórem to bardzo wyjątkowa czynność, jednak proces jego prawidłowego spreparowania nie należy do najłatwiejszych. Jeśli będziecie mieli problemy z poprawnym przygotowaniem ptasiego pióra do pisania – polecamy inne narzędzie.
patyk – najlepiej z drzewa lipowego, zaostrzony na płasko (nie w grot) również nadaje się do rozpoczęcia zabawy z kaligrafią.
pisak – specjalny pisak do kaligrafii z odpowiednio ściętą końcówką jest dobrym instrumentem do opanowania podstaw. Na rynku dostępne są różnego rodzaju zestawy składające się kilku pisaków z końcówkami o różnej szerokości. Takie pisaki ze ściętą końcówką produkuje np. BIC.
tusz, atrament, inkaust, farba – podobnie jak piór jest ich bardzo wiele rodzajów i każdy ma swoje zastosowanie. Nie martwmy się tym jednak zbytnio, gdyż przy początkowej nauce kaligrafii tusz nie ma aż tak olbrzymiego znaczenia. Na początek można zaopatrzyć się w tusz kreślarski lub atrament. Zdecydowanie nie polecamy jednak najtańszych chińskich atramentów. Mogą one powodować problemy z piórem i niedokładnie kryją papier. Lepiej dołożyć kilka złotych i zakupić atrament bardziej sprawdzonej firmy np. Parker, Pelikan lub chiński atrament Taccia. W przypadku wykorzystywania patyka zamiast tuszu dobrze sprawdza się ekolina czarna lub w dowolnym innym kolorze.
Najnowsze komentarze