Kaligraficzne inspiracje na luty

10-02-2017 | Autor | Kategorie: inspiracje | 1 💬 »

Zapraszamy do przyjęcia kolejnej dawki kaligraficznych (i literniczych) inspiracji. „Kaligraficzne inspiracje na…” to cykliczny wpis, kompilujący subiektywnie najciekawsze materiały o kaligrafii, które pojawiły się w ubiegłym miesiącu w sieci.

1. Theosone promo

Na początek coś z naszego podwórka. Znany już czytelnikom kaligrafia.info, Theosone w hipnotyzującej próbce warsztatu.

2. Znane loga w literniczym anturażu

Interesujące zastosowanie Parallel Pena jak i innych akcesoriów. Warto zauważyć, że część (a może i większość) z zaprezentowanych logo, oryginalnie powstała właśnie bez wspomagania komputerowego. Pomimo wyjątkowo niekaligraficznej końcówki filmu, zachęcam do obejrzenia.

3. Analiza „Tractatus de ludo scacorum” (ang.)

Tym razem szczypta paleografii. Pod tym linkiem znajduje się wizualna analiza pisma z XV-wiecznego traktatu o szachach. Tekst poddano najprawdopodobniej procesowi OCR. Mimo, że opisy są w języku angielskim, bardzo wiele mówiące jest wizualne zestawienie poszczególnych liter i ligatur z odrębnych miejsc w książce. Tak ujęte zestawienie nasuwa wniosek, że kanonu trzymano się w przypadku tego dzieła… bardzo umownie. Więcej o samym traktacie.

4. Brushpen w akcji

Miłe dla oka zastosowanie brushpena w trzech przykładach.

5. Liternictwo w VR

To krótkie wideo jest ciekawe z kilku powodów. Autor do celów literniczych (na przykładzie popularnego utworu The Beatles) wykorzystał aplikację VR w której kreśli litery wirtualnym piórem z użyciem specjalnych gogli. Całość okraszona jest infograficznym sznytem. Jest to pierwsze, warte wspomnienia użycie technologii VR do celów kaligraficznych z jakim się spotkałem. No dobrze, może jednak drugie.

6. Kaligrafia żwirem

Był już zestaw znaków (później nawet font) wykonanych za pomocą śladów hamowania auta. Była również kaligrafia wodą i miotłą. Czas na wariant berliński, czyli liternictwo żwirkiem.

7. Mazurek Dąbrowskiego

Youtuberka Sho Kobe kaligrafuje fragment tekstu Józefa Wybickiego, czyli polskiego hymnu.

8. Św. Walenty

Luty to miesiąc walentynek, więc nie mogło zabraknąć i takiego akcentu w tej kompilacji. Może kogoś zainspiruje do wykaligrafowania swojej własnej kartki 14 lutego.

 

9. „Healing”

Na koniec przykład sprawnie prowadzonego copperplate’a od Laury Di Piazza.

 

To była garść inspiracji na luty. Jeśli macie swoje typy lub propozycje co do zawartości przyszłej kompilacji – zapraszamy do komentowania. Do zobaczenia za miesiąc.

Komentarze

  1. 1 NapiszTekst   napisał(a) o 15:08, 11.02.17:

    Theosone już 15 lat temu wymiatał


Zostaw komentarz