Odnaleziono najstarszą polską minuskułę karolińską
02-07-2013 | Autor admin | Kategorie: ciekawostki, historia | 2 💬 »Jak donosi „Gazeta Krakowska”, badacze z Archiwum Narodowego w Krakowie trafili przypadkowo na pergamin z X wieku. Najprawdopodobniej jest to najstarszy dokument tego typu w polskich zbiorach. Dr Marcin Starzyński po analizie, sklasyfikował użyty krój pisma jako minuskułę karolińską.
Minuskuła karolińska, zwana również karoliną — rodzaj bardzo wyraźnego średniowiecznego pisma wypracowany w IX wieku przez kancelarię cesarską Karola Wielkiego we współpracy ze słynną akwizgrańską szkołą pałacową. Na karolinie wzorowali się XV-wieczni twórcy antykwy humanistycznej, która z kolei stała się prototypem kroju łacińskiej czcionki drukarskiej, a w konsekwencji także dzisiejszych krojów pism powszechnie używanych do tekstów ciągłych (czasopisma, książki, korespondencja biurowa itp.).
źródło: pl.wikipedia.org
Więcej informacji o tym fenomenalnym znalezisku w „Gazecie Krakowskiej”.
Niestety, autor artykułu popełnił błąd, który został wytknięty już w komentarzach pod tekstem.
Ja jako studentka historii z Wrocławia pozwolę sobie wspomnieć, że nasza Biblioteka Uniwersytecka ma w zbiorach specjalnych m.in. fragmenty Kroniki Euzebiusza pochodzące z piątego wieku i herbariusz, który być może był używany na dworze Karola Wielkiego (a z pewnością z tamtej epoki i okresu pochodzi). Aczkolwiek nie widziałam herbariusza i formalnie rzecz biorąc nie mogę potwierdzić czy był pisany minuskułą 😉
http://www.bu.uni.wroc.pl/zbiory/specjalne
Herbariusz jest dostępny online w formie zeskanowanych mikrofilmów 😉
http://www.bibliotekacyfrowa.pl/dlibra/docmetadata?id=15474&dirids=1&ver_id=
Jak na mój gust to jest minuskuła 😉